środa, 11 listopada 2015

Genialna zabawka - jojo Genialna zabawka - JOJO


Jojo znane było już 500 lat przed naszą erą. Obecnie jest dyscypliną sportową. W 1999 roku mistrzem świata został 12 letni Japończyk Takumi Nasage. Zasada jego działania przetrwała bez zmian do dziś. Początkowo były wykonywane z drewna, obecnie wyparły je plastikowe - lekkie i aerodynamiczne. Oś szpuli została powleczona warstwą teflonu, która do minimum redukuje utratę prędkości spowodowaną tarciem. W najnowszych jojach wbudowane są mechanizmy automatycznego nawijania nitki. Kiedy mocno rzucamy jojo, pod wpływem silnej rotacji metalowe kulki rozciągają sprężynki z powodu działania siły odśrodkowej w pozycji free rolling (swobodnego wirowania) jojo obraca się wolniej z winy tarcia. Siła odśrodkowa maleje gwałtownie i kulki podążają do środka. Kiedy dotrą do osi centralnej, blokują się, a Jojo wraca do góry bez żadnego impulsu z waszej strony.
Cała mechanika  tej zabawy opiera się na wymianie różnych form energii. Początkowo szpulka ma energię potencjalną grawitacji, ponieważ ma najwyższą wysokość nad ziemię. Puszczając jojo swobodnie energia potencjalna maleje, a rośnie kinetyczna, która jest wprost proporcjonalna do kwadratu prędkości szpulki. Część tej energii odpowiada prędkości związanej z ruchem postępowym, czyli pionowym, a reszta - prędkości obrotu, ponieważ zabawka wiruje cały czas wokół własnej osi. Gdy jojo znajduje się na dole, jego energia potencjalna i kinetyczna związana z ruchem w pionie równa się zeru. Pozostaje energia kinetyczna rotacyjna (obrotowa), która w tym momencie osiąga maksymalną wartość. Jojo jest w pozycji free roling, czyli swobodnego wirowania.
Energia kinetyczna zabawki rozprasza się, przekształcając się w ciepło, gdyby nie reakcja dłoni jojo by się zatrzymało, a tak nitka nawija się na szpulkę, przekształcając energię kinetyczną w potencjalną. Za każdym razem ruchu góra – dół wartość energii się nie zmienia jedynie jej forma. Zawodowcy wykonują różne figury np. Pieska, Węża Pętlowanie, winde, wachadełko Polecam tą grę wszystkim, którzy chcą poćwiczyć zręczność, szybkość, refleks

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz